עצור! בקרוב מפטרים אותך- איך לזהות סימנים של פיטורין

להלן מספר 'תמרורים', שעשויים לרמוז לכם, שאתם בדרך להצטרף לסטטיסטיקה הכואבת

 

גיל פרץ, המרכז הישראלי לאימונים בעסקים

השבוע פגשתי שני מכרים שנראו כמו הצל של עצמם. שניהם פוטרו, כל אחד ממקום עבודה אחר ומתפקיד שונה. דניאל פוטר לאחר שבמשך שנה וחצי ניהל צוות אנשי שירות, ואסנת פוטרה לאחר 4 שנים בתפקיד פיתוח בחברת תוכנה. שניהם אינם מכירים זה את זה, ובכל זאת, בשיחה קצרה עם כל אחד, שמעתי משפטים דומים:
"לא האמנתי שיפטרו אותי", "זה בא אלי ממש בהפתעה", ואפילו "חבל שלא הזהירו אותי על כוונה לפטר, כך הייתי מתכונן ובודק. כעת, אני 'על הקרשים' ".
אחרי השיחות עמם, ולאחר כמה שיחות טלפון לבדיקת אפשרות לסייע להם, הבנתי, שאחת הבעיות הכרוכות בפיטורין היא העובדה שזה בא בהפתעה. ובכן, לא בהכרח. לאלה מכם שחוששים מעט לעתידם, להלן מספר 'תמרורים', שעשויים לרמוז לכם, שאתם בדרך להצטרף לסטטיסטיקה הכואבת (או אולי בדרך להפוך בעיה להזדמנות…!):

 • שפרו את המודעות שלכם לבעיות פנימיות בארגון, ובעיקר לדברים שאתם אחראים להם או קשורים להם. אם בעבר מנהלי חברות יכלו להשאיר קצת 'שמנת' וחוסר יעילות בארגון, הרי שכעת אין הדבר כך, והנטייה היא לפטר בעיקר את מי 'שאינו מתאים כרגע לארגון'. הסימן הראשון שיכול לרמוז לך על 'עתידך' הוא הדבר הבא: אם קיבלת לאחרונה 'הערכה נמוכה' על תפקידך, בין אם היה זה בשיחת משוב תקופתית, ובין אם הדבר אירע באופן ספציפי על מטלה שביצעת לא כהלכה, אתה בסכנה. אם המנהלים הישירים שלך לא זיכו אותך בחודשיים האחרונים בשום משוב חיובי משמעותי, מחמאה 'ומחיאות כפיים' בפני עובדים אחרים, זהו סימן נוסף.

 • סימן דומה הוא העובדה שהמנהל הישיר שלך 'נצמד' אליך יותר ויותר לאחרונה, יש לו הערות לגבי כל דבר, ובמיוחד לגבי דברים שלא העיר מעולם. אתה אולי יכול לחשוב שזה נובע מזה שהוא או היא לחוצים, ואכן יתכן שכך הוא הדבר. אולם, בסופו של דבר, מרוב לחץ (שהמנכ"ל מפעיל עליהם), הם עלולים לקבל החלטה ולהודיע על פיטורין.
  תמרור נוסף הוא ההערכה הכללית שאתה זוכה לה, באופן יחסי לאחרים. זה שאתה 'בסדר' - יתכן שזה אינו מספיק. יש כאלה שהם, לעומתך, מאד בסדר, ובתקופה של קיצוצים, משאירים בארגון את אלה בעלי התרומה הגבוהה יותר.

 • תמרור אדום נוסף הוא הוצאתך מפרוייקטים ומשימות חשובות והפנייתך לתפקידים פחות חשובים. יתכן שקל יהיה לומר לך 'שלום', כשלא תהיה מעורב בעיקר. באופן דומה, תמרור נוסף הוא העובדה שאתה מרגיש שממדרים אותך. יתכן שאתה נכנס לחדר ושלושת האנשים שנמצאים שם, משתתקים ברגע שנכנסת. לפעמים המפוטר יודע אחרון על כך. פקח את עיניך, הקשב, שים לב לרמזים. כך תוכל להיערך למצב, ואולי אף למנוע אותו, אם עדיין זה ניתן.

 • מובן, שהסיכוי להיות מפוטר אינו תלוי רק בך. גם גורמים חיצוניים קשורים לכך. אם אתה עובד בארגון שתכנן את העתיד שלו על בסיס הנפקת מניות לציבור, יתכן שאתה וחבריך, מוכשרים ככל שתהיו, תצטרפו אל רבים ממפוטרי ההיי-טק.

 • אם אחד הלקוחות החשובים שלך מקצץ בעובדים או בהזמנות, כדור השלג עלול להתגלגל לכיוון שלך, ואם אתה עובד בענפים בעלי אי ודאות גבוהה, זו עשויה להיות מפולת שלגים! לכן, עקוב אחר מה שקורה לא רק בארגון שלך, אלא גם בארגונים הקשורים אליו. הגבר את הקשרים שלך עם אנשים בארגונים שונים והקשב למגמות. שים לב מה קורה בארגונים בענף שלך. ישנם ענפים רבים שעוברים זעזועים בבת-אחת. האם מתרחשים מיזוגים בענף שלך? ענף הביטוח בישראל למשל, עבר בשנים האחרונות איחוד מערכות ומיזוגים, שמשמעותם ביטול כפילויות בתפקידים וקיצוץ (פיטורין!). כעת מדברים על מיזוגים של חברות הכבלים, חברות האינטרנט הגדולות וכד'. בכולם המשמעות ייעול ופיטורין.

 • הקשב לשמועות. שמועות, מטבען, לא תמיד נכונות, אולם רבות מגשימות את עצמן. גלוש בזהירות. אלה הן שמועות. מבדיקה שערכתי, רבות מהן התגלו כנכונות, גם כשמנהלים הכחישו אותן!

 • עושים אצלכם שינוי ארגוני? זה תמרור אזהרה נוסף. ההנהלה הזמינה דוח מחברת יעוץ לשינויים? זה תמרור ענק! חלק מהדוחות האלה כולל, כמובן, המלצות לייעול. המשמעות – פיטורין.

 • תמרור דומה קשור למבנה והבעלים של החברה. אם המניות נרכשו על ידי גוף חדש או שפשוט מינו מנהלים חדשים, יש סיכוי ש"מטאטא חדש" יביא את אנשיו. זה ברוטלי, מעורר כעס, אבל ברוב המקרים לא תוכל למנוע זאת. במקום להלחם בכוח, הפעל את המוח. עדכן את קורות החיים שלך והתחל להתכונן. עדיף להתכונן למצב, מאשר להגיע לבעיה ללא תכנון.

 • תמרור נוסף קשור לבעיות כספיות, שלכם כמובן. אם אתה שומע מקולגות שניתנה הנחייה לעכב תשלומים לספקים, או שהוחלט על 'נוהל רכש' קפדני יותר, אתה מבין שזה תמרור אזהרה נוסף. המנכ"ל מרים כל אבן ובודק אם אין אבק מיותר. היזהר שלא תישטף החוצה עם המים!


אלה כאמור דוגמאות של תמרורי אזהרה.
אנדי גרוב, נשיא אינטל אמר בעבר "רק הפרנואידים שורדים". הוא התכוון בעיקר לארגונים, אולם אתם מוזמנים לאמץ זאת גם ברמה האישית.

שימו לב מה קורה מאחוריכם ומכל צדדיכם. במקביל, שפרו את הביצועים שלכם, היו טובים עוד יותר מבעבר, תנו ללקוחות הפנימיים/ קולגות לעבודה/ לקוחות חיצוניים, שירות מעל לציפיות באיכות ובמהירות, והפכו לעובדים איכותיים, שלא ניתנים לפיטורין!

לקראת סיום, קצת אווירה אופטימית: זכרו שיש מקרים רבים, שבגלל פיטורין, אלה שנשארים זוכים בהזדמנות להתקדם ולקבל אתגרים חדשים. היו רגישים לסביבה שלכם, זהו 'סימנים' של פיטורין בדרך, ובמקביל, היו יותר מקצועיים.
בעולם החדש, או שאתה מיוחד, או שאתה נכחד!

© הזכויות לכתיבת מאמר שמורות לגיל פרץ, המרכז הישראלי לאימונים בעסקים

כל המידע הנכלל במאמר זה הינו בבחינת מידע כללי בלבד, ואינו בגדר חוות דעת או ייעוץ משפטי מוסמך. על המשתמש לקבל עצה מקצועית נפרדת לפני כל פעולה משפטית או אחרת המסתמכת על המאמר. המחברים והמערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים.

למאמרים